Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri 800 533 Küçükkuyu Zeytinhan Zeytincilik
Natural Sızma Zeytinyağı
Natural sızma zeytinyağı zeytinyağlarının içerisinde en kalitelisi olup, erken hasat zeytinlerden bekletilmeden elde edilen asit seviyesi 0,5 ile 0,8 arası olan (dizem) zeytinyağıdır. Yeşilden sarıya doğru bir rengi vardır. Kokusuz acı olmayan çağla ve gök zeytin tadında bir tadı vardır. Zeytin, zeytinyağının özüdür, salata ve kahvaltılarda çiğ tüketim olarak kullanılır. Sabah akşam bir yemek kaşığı yendiği zaman kalp, damar, kolestrol, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalı olduğu bilinmektedir.
Bir bardak inek sütüne bir çağ kaşığı katılıp karıştırıldığı zaman anne sütüne eş değer olduğu uzmanlarca söylenmektedir.
Natural Birinci Zeytinyağı
Natural birinci zeytinyağı tat ve koku olarak natural sızma zeytinyağının biraz yoğun ve aromalısıdır. Asit düzeyi 0.8 ile 2.0 arasıdır. Genellikle yemeklerde kullanılır. İsteğe ve damak tadına uygun olarak kahvaltı ve salatalarda çiğ tüketimde kullanılabilir.
Taş Baskı (Eski Usül) Zeytinyağı
Eski sistem zeytinyağ üretimine taş baskı veya sulu baskı denilmektedir. Buhar gücü kullanılan eski yağ fabrikalarındaki bu nedenle büyük bacaları vardır. Değirmenden geçirilerek püre haline getirilen zeytin daha sonra torbalara konularak preslerde sıkılır. Bu sisteme taş baskı denir. Taş baskı zeytinyağı kendine öz bir yapılış şekli ve tadı vardır. Diğer zeytinyağlarıyla kıyaslanamaz. Ürünlerimiz tamamen krom tanklarda el değmeden otomatik olarak dolum yapılmaktadır. Tamamen doğal, kimyasal hiç bir katkı içermez.