Zeytin Hasadı

Zeytin Hasadı

Zeytin Hasadı 300 255 Küçükkuyu Zeytinhan Zeytincilik
Yeşil Zeytin Hasatı
Yeşil zeytin sonbaharda sarı iken veya hafif morlaşmaya başladığında toplanır.Önce temizlenen zeytinler sonra boylama yani kalibrelere ayrılır daha sonra acısı gideseye kadar suyu değiştirilir. Zeytinler tatlandıktan sonra paketlemeye geçilir. ( Zeytinler çiğken işlem görmeden önce çizik zeytin yapılacaksa çizilir kırma yapılacaksa dirhemle kırılır ve ondan sonra işleme tabi tutulur, yani üstteki uygulama yapılır.)
Siyah Zeytin Hasatı
Zeytinler mordan siyaha dönerken toplanan zeytinler, siyah zeytin olarak işleme alınır. Çok siyah ve olgun zeytinler sele zeytini olarak işleme tabi tutulur. Morumsu ve sert zeytinler teneke sele ve salamura olarak işleme tabi tutulur.
Sele Zeytini Nasıl Yapılır?
Kamıştan yapılmış selelerde bir kat zeytin bir kat tuz şeklinde hazırlanıp 3 gün arayla harmanlanarak ters yüz yaparak acı suyunu atana kadar uygulanır. Daha sonra tuzları temizlenir. Yağ ve sirke ile terbiye edilerek paketlemeye hazır vaziyete gelir.
Teneke Zeytini Nasıl Yapılır?
Tenekeler ağzına kadar zeytinle doldurulur. 752 gr billur tuz bir su bardağı yağ bir fincan sirke ilave edilerek ağzı kapanır ve en az 12 en fazla 18 hafta içinde haftada bir ters çevirerek uygulama yapılır. Doğal olarak zeytin hazırlanmış olur.